ZS nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim

ZAKRĘCENI NA EKOLOGIĘ

Autor: kolorenia


W roku szkolnym 2016/2017, od 1 października do 30 czerwca, realizowany jest projekt pn. „Zakręceni na ekologię" - program edukacji ekologicznej w Szkole Podstawowej nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków w Zespole Szkół nr 4. Zadania realizowane w ramach tego projektu są finansowane z WFOŚ i GW w Łodzi. Łączna wartość projektu wynosi 29 000 zł.

Dobiega już końca realizowane w szkole zadanie. W ramach tego programu uczniowie brali udział w licznych zajęciach terenowych, prelekcjach i warsztatach prowadzonych przez pracowników Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Źródła” z Łodzi. W tych formach zajęć w sumie uczestniczyło 585 uczniów z klas I – VI. Uczniowie odwiedzili Groty
w Nagórzycach, Skansen Rzeki Pilicy i rezerwat „Niebieskie Źródła”. Uczestniczyli w warsztatach ekologicznych dotyczących recyklingu makulatury, oszczędzania zasobów wody i podstawowych zasad ochrony środowiska. Podczas zajęć terenowych w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji prześledzili drogę wody z ujęcia na Pilicy
do naszych kranów. W Ceramice Paradyż poznali podstawowe etapy produkcji płytek i sposoby ochrony środowiska, stosowane przy ich wytwarzaniu.

Dzięki dofinansowaniu z WFOŚ i GW w Łodzi 495 uczniów z klas I - VI wzięło udział w 11 wycieczkach do: Bełchatowa ( kopalnia węgla brunatnego i Góra Kamieńsk), Uniejowa (Geotermia), Rogowa (Arboretum, Muzeum Lasu, lekcje w lesie), Łodzi ( Palmiarnia, Eksperymentarium), Spalskiego, Sulejowskiego i Przedborskiego Parku Krajobrazowego.

Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę i zdolności plastyczne w licznych konkursach o tematyce ekologicznej oraz promującej nasz region.
W sumie odbyło się 7 konkursów, na które przeznaczono nagrody
o łącznej wartości 4500 zł.

W ramach programu szkoła wzbogaciła się o liczne środki dydaktyczne, które uatrakcyjnią zajęcia ekologiczne prowadzone z dziećmi. Są to: ogródek meteorologiczny – szkolna stacja pogodowa, mapy: „Europa fizyczna z elementami ekologii” i „Świat fizyczny z elementami ekologii”, walizki ekobadacza (4 szt.), „Oczyszczanie wody – zestaw uczniowski”, lupy podświetlane LED (15 szt.), mikroskopy (5 szt.), kompasy (10 szt.), klucze do oznaczania gatunków: „Rośliny iglaste” (10 szt.) i „Rośliny wiosenne lasu liściastego” (10 szt.), atlasy przyrodnicze (15 szt.), rodzaje gleb – próbki. Łączna wartość zakupionych pomocy wyniosła 8020,00 zł.

W mijającym roku szkolnym każdy uczeń w „ Dziesiątce” miał szansę skorzystać z różnych form zajęć i atrakcji, jakie zapewniał realizowany program ekologiczny. Na długo ten rok utkwi wszystkim w pamięci.
Galeria młodych artystów

Autor: kolorenia


Kolejny raz w Zespole Szkół nr 4 miało miejsce niecodzienne wydarzenie promujące twórczość plastyczną młodych artystów
z tejże szkoły.

19 czerwca o godz. 11.00 w szkolnej galerii ”Na rogu” nastąpiło uroczyste otwarcie indywidualnej wystawy Amelii Lenarczyk.

Było bardzo miło. Piękne i wzruszające słowa skierowała
do Amelki pani dyrektor, która twórczość naszej artystki podziwiała
już we wczesnym dzieciństwie, kiedy była jej wychowawczynią
w szkole podstawowej.

Gratulujemy Amelce talentu, a pani Annie Modelskej dziękujemy
za zorganizowanie wystawy.
Mister Gimnazjum nr 4 im. Tomaszowskich Olimpijczyków 2017

Autor: kolorenia


Podobno to kobiety są próżne wystawiając się na widok i ocenę.
A tymczasem w Zespole Szkół nr 4 tym razem najprzystojniejsi uczniowie postanowili się zaprezentować przed szeroką szkolną publicznością.

Po marcowym sukcesie Konkursu na Miss Gimnazjum nr 4
im. Tomaszowskich Olimpijczyków, chłopcy z tejże szkoły pozazdrościli koleżankom występów na scenie, braw, nagród, nowych przyjaciół oraz wszystkich innych zalet, które niesie z sobą bycie popularnym.
Tym razem młodzi mężczyźni postanowili zawalczyć o tytuł Mistera Gimnazjum.

Kandydaci do konkursu zgłaszali się już wiele tygodni przed planowaną uroczystością. Wzięli oni udział w sesji zdjęciowej wykonanej przez mistrzynię tego fachu, Lilianę Sarnecką, uczennicę klasy 2s.
Gdy zdjęcia chłopców pojawiły się na szkolnym korytarzu, gimnazjaliści mieli okazję dobrze przyjrzeć się wszystkim kandydatom. Kilka dni później odbyły się wybory na Mistera Publiczności, którym został Bartłomiej Badura, uczeń klasy 2a. Kolejna z komisji, składająca się tym razem z nauczycieli, wyłoniła Mistera Foto, którym został Michał Krotosz, uczeń klasy 2a.

Główna uroczystość odbyła się dziś, tj.14 czerwca, gdzie na hali kandydaci na Mistera Gimnazjum nr 4 prezentowali się w strojach codziennych, sportowych i wieczorowych. Imprezę uświetniały występy najzdolniejszych młodych artystów z Zespołu Szkół nr 4.

Po burzliwych naradach jury dokonało wyboru. I tak, wśród wielu tytułów, te najważniejsze otrzymali:

Tobiasz Olowo (3b) – Mister Gimnazjum
Mateusz Pecyna (2c) – I vice Mister Gimnazjum
Mateusz Morga (2s) – II vice Mister Gimnazjum
Kacper Pająk (2a) – III vice Mister Gimnazjum.


Wszystkim kandydatom dziękujemy za przygotowania. Warto nadmienić, iż żaden z chłopców nie wyszedł z sali bez tytułu.
Nasza wycieczka do Wrocławia, Ziemi Kłodzkiej i Złotego Stoku

Autor: kolorenia


W dniu 12 czerwca 2017r. grupa uczniów klas 3c i 3d Szkoły Podstawowej nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków pod opieką wraz z opiekunami wyruszyła na 3 dniową wycieczkę dydaktyczną
do Wrocławia i Ziemi Kłodzkiej. Celem wycieczki było poznawanie dziedzictwa kulturalnego, naukowego, historycznego i przyrodniczego Kotliny Kłodzkiej, rozwijanie zainteresowań w obszarze nauk przyrodniczych, pogłębianie wiedzy historycznej i geograficznej poprzez zwiedzanie Twierdzy Kłodzko i sztolni oraz poznanie technik płukania złota.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Wrocław. Ogród Zoologiczny
i Afrykarium - unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo.

Spotkaliśmy się z panią przewodnik, która opowiadała nam
i pokazywała – Ogród Japoński, Halę Stulecia, Rynek - drugi
po Krakowie największy rynek w Polsce, Ratusz - późnogotycki budynek na wrocławskim Rynku, jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, zarazem jeden z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia, barokowy gmach Uniwersytetu Wrocławskiego. Oglądaliśmy również pokaz fontann.

Drugiego dnia udaliśmy się do Kłodzka. Zobaczyliśmy rynek, kamienny most gotycki oraz Twierdzą Kłodzko owianą aurą tajemniczości, która gromadzi wiele historycznych wydarzeń z minionych epok oraz różnych legend i opowieści. Przechodziliśmy podziemną trasą turystyczną.
W podziemnych labiryntach przez cały rok panuje stała temperatura 6-8°C.
Następnie przejechaliśmy do Parku Narodowego Gór Stołowych gdzie udaliśmy się do Błędnych Skał. Wędrowaliśmy labiryntem korytarzy skalnych o fantastycznych kształtach przedmiotów, ludzi i zwierząt. Wracając do autokaru podziwialiśmy piękno górskiego krajobrazu. Dzieci miały okazję zaprezentować swoją wiedzę z zakresu zachowania się w parku narodowym.
Kolejnym miejscem był Park Zdrojowy w Dusznikach Zdroju, gdzie spacerowaliśmy oraz próbowaliśmy wody o właściwościach leczniczych.

Trzeciego dnia udaliśmy się do Muzeum Górnictwa w Złotym Stoku. Pani przewodnik opowiadała nam o czasach, kiedy wydobywało się
w tym miejscu złoto. Zeszliśmy po schodach na wysokość ósmego piętra i ujrzeliśmy wypływający ze skał kolorowy wodospad.
Na powierzchnię ziemi wyjechaliśmy kolejką. Można tam było obejrzeć
i zakupić różne pamiątki, np. sztabki złota i monety z herbem kopalni.

Wycieczka była bardzo dobrze zorganizowana. Z wycieczki, której towarzyszyła słoneczna pogoda, dzieci wróciły w dobrych humorach
i pełni wrażeń.
Idź do strony   <<        >>  

Kategorie aktualności


Data / Czas


Aktualności 2017->Basen Złota Rybka